CZYSZCZENIE

Czyszczenie dywanu to łatwa sprawa, jeśli zastosujemy się do poniższych zasad. Aby zachować jak najdłużej estetyczny wygląd dywanów należy właściwie je użytkować w następujący sposób:

  1. regularnie odkurzać (bez problemu schodzi z nich sierść zwierząt)
  2. jak najszybciej usuwać płyny zabrudzenia lekko zwilżoną szczotką z płynem do mycia naczyń (bardzo dobrym odpowiednikiem jest szare mydło)
  3. czyszcząc na mokro należy pamiętać, aby nie doprowadzić do przemoczenia dywanu (przed wysuszeniem należy pamiętać o oczyszczeniu dywanu z kurzu i pyłu)
  4. plamy powstałe w wyniku rozlanej cieczy usuwamy przy pomocy papierowych ręczników lub chłonnego materiału
  5. przed użyciem środków chemicznych należy zrobić test na mało widocznym miejscu
  6. zabrudzenia usuwamy zawsze od jej krawędzi do środka tak, aby nie rozmazywać brudu na większą powierzchnię; plamy z błota – należy poczekać aż wyschną, a następnie odkurzyć
  7. mokry dywan należy suszyć w temperaturze pokojowej zawsze w pozycji leżącej, zapobiega to przed jego zniekształceniem

Jak usunąć plamę z dywanu?

TŁUSTE PLAMY

Tłuste plamy posypujemy talkiem i pozostawiamy na około 24h. Po upływie tego czasu talk należy starannie zmieść lub odkurzyć.

BŁOTO

Plamy z zabrudzeń z błota należy wyszuszyć, a następnie usunąć odkurzaczem, po czym przetrzeć miejsce zabrudzone szmatką zwilżoną octem.

KREW

Plamy z krwi usuwamy za pomocą szmatki nasączonej zimną wodą. Jeżeli plama nie schodzi należy usunąć zabrudzenie szamponem do dywanów lub przetrzeć ją 5% roztworem amoniaku.

WINO

Plamy z wina usuwamy za pomocą 50% roztworu octu, a następnie zmywamy specjalnym szamponem do dywanów.

GUMA DO ŻUCIA

Gumę do żucia należy spróbować wykruszyć po obłożeniu jej lodem lub spryskaniu środkiem, który można kupić w sklepie chemicznym.

PARAFINA

Parafinę należy usuwać za pomocą żelazka i bibuły. Do miejsca zabrudzenia przykładamy bibułę i przeprasowujemy po jej powierzchni rozgrzanym żelazkiem. Parafina wsiąka w bibułę. W razie zbyt dużej ilości parafiny zmieniamy bibułę na nowy arkusz.

ŚWIEŻE PLAMY

Świeże plamy usuwamy spryskując je wodą mineralną. Po kilku sekundach przy pomocy czystej gąbki należy delikatnie wytrzeć plamę.

STARE PLAMY

Do litra ciepłej wody dodajemy 2 łyżeczki proszku do pieczenia i 3 łyżeczki octu. Tak przygotowany roztwór wcieramy w dywan przy pomocy gąbki, a następnie starannie suszymy.

ZAGNIECENIA

Aby uniknąć zagnieceń powstających w skutek postawienia ciężkich mebli na dywanach, należy co jakiś czas je przesuwać. Zagniecione miejsce można pokropić wodą i pozostawić na około 24h, a następnie lekko wyszczotkować.