czyszczenie

Aby zachować jak najdłużej estetyczne wygląd dywanów należy właściwie je użytkować w następujący sposób:

  1. regularnie odkurzać (bez problemu schodzi z nich sierść zwierząt)
  2. jak najszybciej usuwać płyny zabrudzenia lekko zwilżoną szczotką z płynem do mycia naczyń (bardzo dobrym odpowiednikiem jest szare mydło)
  3. czyszcząc na mokro należy pamiętać aby nie doprowadzić do przemoczenia dywanu (przed wysuszeniem należy pamiętać o oczyszczeniu dywanu z kurzu i pyłu)
  4. plamy powstałe w wyniku rozlanej cieczy usuwamy przy pomocy papierowych ręczników lub chłonnego materiału
  5. przed użyciem środków chemicznych należy zrobić test na mało widocznym miejscu
  6. zabrudzenia usuwamy zawsze od jej Krawędzi do środka tak aby nie rozmazywać brudu na większą powierzchnię. plamy z błota – należy poczekać aż wyschną, a następnie odkurzyć
  7. mokry dywan należy suszyć w temperaturze pokojowej zawsze w pozycji leżącej. Zapobiega to przed jego zniekształceniem

Usuwanie plam – małe ABC

guma do żucia
gumę do żucia należy spróbować wykruszyć po obłożeniu jej lodem lub spryskaniu środkiem, który można kupić w sklepie chemicznym.

parafina
perafinę należy usuwać za pomocą żelazka i bibuły. Do miejsca zabrudzenia przykładamy bibułę i przeprasowujemy po jej powierzchni rozgrzanym żelazkiem. Parafina wsiąka w bibułę. W razie zbyt dużej ilości parafiny zmieniamy bibułę na nowy arkusz.

tłuste plamy
tłuste plamy posypujemy talkiem i pozostawiamy na ok 24h. Po upływie tego czasu talk należy starannie zmieść lub odkurzyć.

plamy z błota
plamy z zabrudzeń z błota należy wyszuszyć a następnie usuną odkurzaczem po czym przetrzeć miejsce zabrudzone szmatką zwilżoną octem.

plamy z krwi
plamy z krwi usuwamy za pomocą szmatki nasączonej zimną wodą. Jeżeli plama nie schodzi
należy usunąć zabrudzenie szamponem do dywanów lub przetrzeć ja 5% roztworem amoniaku.

plamy z wina
plamy z wina usuwamy za pomocą 50% roztworu octu, a następnie zmyć specjalnym szamponem do dywanów.

świeże plamy
świeże plamy usuwamy spryskując je wodą mineralną. Po kilku sekundach przy pomocy czystej gąbki należy delikatnie wytrzeć plamę.

Stare plamy
stare już zaschnięte plamy usuwamy w następujący sposób. Do litra ciepłej wody dodajemy 2 łyżeczki proszku do pieczenia i 3 łyżeczki octu. Tak przygotowany roztwór wcieramy w dywan przy pomocy  pomocy gąbki a następnie starannie suszymy. Po plamach nie zostanie ślad.

zagniecenia
Aby uniknąć zagięciom powstających w skutek ciężkich mebli pozostawionych na dywanach należy co jakiś czas przesuwać, aby pozwolić odpocząć zagnieconemu miejscu. Zagniecione już miejsce można pokropić wodą i pozostawić na ok 24h a następnie lekko wyszczotkować.

Comments are closed.